11:481398/9/26

اعلام تغییرات جدید عرضه نفت خام و میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی 

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی با تشریح تغییرات جدید عرضه نفت خام و میعانات گازی در رینگ بین الملل بورس انرژی، از نخستین عرضه بر اساس شیوه نامه جدید ابلاغی از سوی وزیر نفت در این هفته خبر داد.


امیرحسین تبیانیان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی NIOC، گفت: پس از آن که در قانون بودجه سال 98 وزارت نفت مکلف شد ماهانه حداقل 6 میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی عرضه کند، اردیبهشت ماه شیوه نامه ای از سوی وزیر نفت ابلاغ شد و تا آبان ماه امسال عرضه بدون وقفه ادامه یافت.  

وی با اشاره به اینکه در این مسیر دیدگاه ها و نظرات از فعالان بازار سرمایه و سایر کارشناسان اخذ شد و تغییراتی پیشنهاد شد، اظهار کرد: برخی از این تغییرات قابلیت اجرا نداشت و حتی مغایر با منافع ملی بود اما پس از 6 ماه عرضه با جمع بندی دیدگاه ها و با نظر مساعد وزیر نفت تغییراتی در شیوه نامه عرضه نفت خام و میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی اعمال شد.

تبیانیان افزود: بر این اساس در دو حوزه تغییرات مهمی ایجاد شد؛ بخش اول در مورد قیمت گذاری بود که قیمت به صورت پریمیوم دلاری و بر اساس شاخص های قیمت گذاری معتبر اعلام می شود.

وی با بیان اینکه میزان تخفیف اعلامی بر اساس این شاخص های معتبر قیمتی حداکثر تخفیف بوده است، گفت: بر این اساس روی تابلو تخفیف بیشتری اعلام نمی شود و نکته مهم این است در این شیوه حداکثر تخفیف لحاظ می شود تا خریدار با دغدغه کمتر نسبت به واریز پیش پرداخت اقدام کند.

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی با اشاره به اینکه تغییر دیگر به روند اجرای کار بر می گردد، تصریح کرد:بر این اساس اگر معامله انجام شد خریدار به صورت رسمی به شرکت ملی نفت ایران برای عقد قرارداد معرفی می شود و بر مبنای آن قرارداد باید عمل کند؛ جزییات از اطلاعیه عرضه حذف شده است و  مواردی به قرارداد موکول شده است.

تبیانیان ادامه داد: پس از واریز پیش پرداخت و ارجاع از بورس انرژی به شرکت ملی نفت ایران، موارد مالی و عملیاتی دیگر مانند بارگیری و تسویه با شرکت خریدار در قالب قرارداد توافق خواهد شد؛ این تغییر به خریدار آزادی عمل بیشتری می دهد تا پس از واریز پیش پرداخت با حضور در شرکت ملی نفت ایران در مورد جزییات، توافق نهایی حاصل شود.

وی با اشاره به اینکه این هفته نخستین عرضه ها براساس شیوه نامه جدید صورت می  گیرد، گفت: اطلاعیه عرضه مختصر و در آن موارد مهم قید شده است.

به گفته تبیانیان قیمت میعانات گازی منفی 6 دلار نسبت به قیمت دبی، قیمت نفت خام سبک منفی 7 دلار نسبت به قیمت برنت و نفت خام سنگین نیز منفی 8.5 دلار نسبت به برنت جهت تحویل به صورت فوب اعلام شده است.

2/28292

بیشتر بخوانید...
شیوه‌نامه نحوه عرضه نفت خام و میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی ابلاغ شد
کلمات کليدي
بورس انرژی، رینگ بین الملل، رینگ صادراتی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
شرایط عمومی

1-متقاضیان خرید باید پیش از انجام معامله در روز عرضه، نسبت به واریز پیش پراخت به صورت ارزی یا ریالی(طبق شرایط اعلامی در اطلاعیه عرضه هر محصول) اقدام کنند.

2-خرید توسط هر کد معاملاتی، فاقد محدودیت است.

3-
 فروش محموله ها به صورت مقصد آزاد (به جز سرزمین اشغالی فلسطین) خواهد بود.

4- در صورت انجام معامله، متقاضی به شرکت ملی نفت جهت انعقاد قرارداد معرفی می شود.

5-برای کسب اطلاع کامل از شرایط معامله هر محصول؛ از جمله حداقل میزان بارگیری، دوره زمانی بارگیری، شیوه تحویل محموله، نحوه تسویه حساب ارزش محموله و سایر موارد، لازم است متقاضیان  اطلاعیه عرضه آن محصول را که در این صفحه بارگزاری شده است، مطالعه نمایند.كوچك يا بزرگ كردن بخش :.بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 119138
تعداد بازديد کنندگان سايت: 190053169 تعداد بازديد زيرپورتال: 147556 اين زيرپورتال امروز: 46 سایت در امروز: 584 تعداد حاضران آنلاین: 29